Puchar Wojewody Dolnośląskiego – VOIVODA CUP

Cykliczny, międzynarodowy turniej kołowy o normy IM/GM, organizowany przez K.Sz. Miedź Legnica oraz Dolnośląski Związek Szachowy.

Puchar Wojewody Dolnośląskiego (do 1998 Puchar Wojewody Legnickiego) – międzynarodowy turniej szachowy, organizowany corocznie od 1985 w Legnicy (I edycja odbyła się w obsadzie krajowej). Turnieje rozgrywane są systemem kołowym z udziałem utytułowanych zawodników z różnych krajów, co umożliwia zdobywanie norm na tytuły międzynarodowe. W niektórych latach rozgrywane były również turnieje B. [Autor: Przemysław Jahr – SZACHY POLSKIE]

Kolejny turniej: listopad/grudzień 2019

Strona turnieju:  pucharwojewody.legnica.pl

Mecenat turnieju: 

2018r – XXXIV Międzynarodowy Turniej o Puchar Wojewody Dolnośląskiego

M-ceTytułNazwisko ImięR. FIDEKlubPkt.
1IMWIECZOREK, Oskar2468KSz Polonia Wrocław6.5
2GMNASUTA, Grzegorz2520MUKS Stoczek 45 Białystok6.0
3IMKRIEBEL, Tadeas2515KSz Miedź Legnica5.5
4CMTECLAF, Paweł2384KKS "Ormuzd" Kartuzy5.0
5GMGLEIZEROV, Evgeny2505Rosja5.0
6IMMURDZIA, Piotr2411KSz Miedź Legnica4.5
7IMHIRNEISE, Tobias2472Niemcy - TSV Schönaich4.0
8IMSIECIECHOWCZ, Marcin2432KSz Miedź Legnica4.0
9GMSIMACEK, Pavel2503KSz Miedź Legnica2.5
10mLEWTAK, Damian2411SzUKS Gostmat 83 Gostynin2.0

Norma GM – 6,5 pkt., Norma IM – 4,5 pkt. Normę na arcymistrza wywalczył Oskar Wieczorek, a normę IM – Paweł Teclaf

Historia Turnieju:

2017r – XXXIII Międzynarodowy Turniej o Puchar Wojewody Dolnośląskiego

M-ceTytułNazwisko ImięR. FIDEKlubPkt.
1GMCZARNOTA, Paweł2556 Akademia Szachowa Gliwice6.5
2GMSIMANTSEV, Mikhail2490RPW Okucia Budowlane Łódź5.5
3IMSIMACEK, Pavel2490KSz Miedź Legnica5.5
4GMCYBOROWSKI, Łukasz2514LKS Wrzos Miedzyborów5.0
5IMSIECIECHOWICZ, Marcin2387KSz Miedź Legnica5.0
6IMKRIEBEL, Tadeas2515KSz Miedź Legnica4.5
7CMTECLAF, Paweł2393KKS Ormuzd Kartuzy4.0
8FMTOMCZAK, Mikołaj2372MMKS Wieniawa Leszno3.5
9GMKISLINSKY, Alexey2513Akademia Szachowa Płock3.0
10FMGRELA, Kacper2293KSz Miedź Legnica2.5

2016r – XXXII Międzynarodowy Turniej o Puchar Wojewody Dolnośląskiego

M-ceTytułNazwisko ImięR. FIDEKlubPkt.
1GMCZARNOTA, Paweł2554Akademia Szachowa Gliwice6.5
2IMSIMACEK, Pavel2474KSz Miedź Legnica6.5
3IMWARAKOMSKI, Tomasz2497Akademia Szachowa Gliwice6.5
4GMKANAREK, Marcel2528KSz Stilon Gorzów Wlkp.5.0
5IMKRIEBEL, Tadeas2464KSz Miedź Legnica5.0
6IMGOLUBKA, Petro2403MKS Sandecja Nowy Sącz4.5
7IMSIECIECHOWICZ, Marcin2408KSz Miedź Legnica3.5
8GMNOSENKO, Alexander2524Ukraina3.0
9IMSABUK, Piotr2365WKS Kopernik2.5
10FMJANIK, Igor2320KSz "Start" Elbląg2.0
Norma GM – 6,5 pkt., Norma IM – 4,5 pkt. Normę na arcymistrza wywalczyli Pavel Simacek i Tomasz Warakomski

Puchar Wojewody Dolnośląskiego – historia turnieju. Zwycięzcy Turniejów A:

1 1985 1-4. FM Andrzej MaciejewskiMirosław MaciejewskiKonrad TypekAdam Cybulak – 6½/11
2 1986 1-2. Dragan Ilić (YUG), FM Andrzej Maciejewski – 9/13
3. Wiesław Janocha – 8½/13
3 1987 1-2. IM Artur Sygulski, Dragiša Blagojević (YUG) – 7½/12
3. Konrad Typek – 7/12
4 1988 1-2. M.Konopka (CSR), Wiesław Janocha – 8½/13
3. IM Andrzej Maciejewski – 8/13
5 1989 1-2. IM Krzysztof Żołnierowicz, IM Andrzej Maciejewski – 10/15
3-5. FM Saudin Robović (YUG), FM Peter Meister (FRG), Krzysztof Strzelecki – 9/15
6 1990 1-2. FM Srdjan Panzalović (YUG), Nanko Dobrew (BUL) – 8½/12
3. IM Andrzej Maciejewski – 8/12
7 1991 1. IM Vidmantas Mališauskas (LTU) – 8½/11
2-3. Mariusz BuśAdam Cybulak – 7/11
8 1992 1-2. Konrad Typek, IM Franciszek Borkowski – 6/9
3-4. IM Witalis SapisWiesław Janocha – 5½/9
9 1993 1. IM Jurij Zezulkin (BLR) – 8½/11
2. IM Zbigniew Szymczak – 8/11
3-4. FM Grzegorz Łukasiewicz, FM Wolfgang Vandrey (GER) – 7½/11
10 1994 1. GM Robert Kuczyński – 6½/9
2. Wiesław Janocha – 6/9
3-5. Jacek Dubiel, GM Włodzimierz Schmidt, IM Tomasz Markowski – 5½/9
11 1995 1-2. IM Mariusz Buś, Wiktor Janow (UKR) – 6/9
3-6. IM Witalis Sapis, WIM Natalia Kiselewa (UKR), Siergiej Szyłow (UKR), Tomasz Jakubowski – 5/9
12 1996 1. IM Oleg Kalinin (UKR) – 7/9
2-3. IM Witalis SapisŁukasz Cyborowski – 6/9
13 1997 nie odbył się
14 1998 1. IM Witalij Koziak (UKR) – 7/9
2-3. IM Oleg Kalinin (UKR), WIM Marta Zielińska – 6/9
15 1999 1. IM Jurij Zezulkin (BLR) – 6½/9
2-3. Michał Sośnicki, IM Witalij Koziak (UKR) – 6/9
16 2000 1. IM Paweł Blehm – 7½/9
2. GM Lubomir Michalec (UKR) – 7/9
3-4. GM Jurij Zezulkin (BLR), GM Siergiej Kaliniczew (GER) – 5½/9
17 2001 1. IM Mateusz Bartel – 6/9
2-3. GM Lubomir Michalec (UKR), IM Piotr Murdzia – 5½/9
18 2002 1-2. Stanisław Zawadzki, GM Andrij Maksimenko (UKR) – 6/9
3. IM Piotr Murdzia – 5½/9
19 2003 1. IM Piotr Murdzia – 7/9
2. GM Łukasz Cyborowski – 6½/9
3. GM Jiří Lechtýnský (CZE) – 5½/9
20 2004 1-2. GM Zigurds Lanka (LAT), Jacek Stopa – 6/9
3. Jakub Czakon – 5½/9
21 2005 1-2. GM Łukasz Cyborowski, GM Aleksander Rustemow (RUS) – 5½/9
3-7. GM Andrij Maksimenko (UKR), GM Jiří Lechtýnský (CZE), IM Grzegorz Gajewski, IM Bartłomiej HeberlaJacek Stopa – 5/9
22 2006 1-2. GM Stanisław Sawczenko (UKR), GM Serhij Owsiejewicz (UKR) – 6½/9
3. IM Vladimir Talla (CZE) – 5½/9
23 2007 1. GM Wołodymyr Siergiejew (UKR) – 6/9
2-3. IM Witalij Koziak (UKR), GM Stanisław Sawczenko (UKR) – 5½/9
24 2008 1. IM Michał Olszewski – 7/9
2. GM Dawid Arutinian (GEO) – 6/9
3. GM Ołeksandr Sułypa (UKR) – 5½/9
25 2009 1-4. GM Łukasz Cyborowski, IM Vladimir Talla (CZE), GM Martyn Krawciw (UKR), GM Ołeksandr Sułypa (UKR) – 6/9
26 2010 1. IM Panayappan Sethuraman (IND) – 7/9
2. GM Wołodymyr Siergiejew (UKR) – 6/9
3. IM Marcin Sieciechowicz – 5½/9
27 2011 1-2. IM Marcin Sieciechowicz, GM Ołeksandr Sułypa (UKR) – 6/9
3. IM Jacek Tomczak – 5½/9
28 2012 1-4. IM Pavel Simacek (CZE), GM Ołeh Romanyszyn (UKR), IM Kamil Dragun, IM Aleksander Miśta – 5½/9
29 2013 1-2. GM Andrij Maksimenko (UKR), GM Wołodymyr Małaniuk (UKR) – 6/9
3. IM Pavel Simacek (CZE) – 5½/9
30 2014 1. GM Tomáš Oral (CZE) – 6/9
2. GM Łukasz Cyborowski – 5½/9
3-6. GM Paweł Czarnota, GM Ołeksand Nosenko (UKR), IM Kamil Stachowiak, IM Marcin Sieciechowicz – 5/9
31 2015 1. GM Aleksander Donczenko (GER) – 7/9
2. IM Marcel Kanarek – 6/9
3. IM Tomasz Warakomski – 5½/9
32 2016 1-3. GM Paweł Czarnota, IM Pavel Simacek (CZE), IM Tomasz Warakomski – 6½/9